خانه جامعه و فرهنگ معتادان آمار هم ندارند

معتادان آمار هم ندارند

0 ثانیه خوانده شده
0
0
1,644

معتادان آمار هم ندارند

در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که آمار معتادان به ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر رسیده که بلافاصله حواشی را در پی داشت، به طوری که رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع را نقد کرد و عنوان کرد عدد ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد که اخیرا اعلام شده است، عدد صحیحی نیست و باید به این رقم معتاد در کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد دیگر نیز اضافه کرد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی مرور نیوز، با نزدیک شدن به هفته مبارزه با مواد مخدر به بررسی شمار معتادان به مواد مخدر درون کشور و میزان فوت شدگان ناشی از آن مواد را در ایران می پردازیم.

٢ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر آمار رسمی معتادان در کشور

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در سال۹۰ از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر شمار معتادان، یک ملیون و۳۲۵ هزار نفر اعلام شد که این آمار امسال باحجم نمونه از۶۰ هزار نفر در شهر و روستا و با محاسبه میزان شیوع۵٫۳، به دو ملیون۸۰۸ هزار نفر رسید که با توجه به رشد جمعیت با کاهش مصرف هم روبرو هستیم، در واقع می توان گفت رشد چندانی در مصرف مواد مخدر نداریم.

تریاک همچنان در صدر پر مصرف ترین مواد مخدر در بین معتادان

گفتنی است؛ کماکان تریاک و شیره تریاک و شیشه با شیوع بالا جزو مواد مخدرپر مصرفی هستند که در کشور مصرف می‌شوند. همچنین حشیش و ترکیبات آن، شامل علف، گل و ماری‌جوانا با ۱۱.۹ درصد و هرویین افشرده با ۱۰.۶ درصد در مقام بعدی مصرف قرار دارند. مصرف شیشه نیز با افت ۸.۱ درصدی در رتبه سوم قرار دارد که خوشبختانه با افت مصرف شیشه در بین معتادان کشور رو به رو هستیم.

فوت سه هزار و ۱۹۰ نفر به دلیل سو مصرف مواد مخدر در سال گذشته

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به آمار فوتی‌های ناشی از مصرف مواد مخدر گفت: در سال ۹۵ سه هزار و ۱۹۰ نفر به دلیل سو مصرف مواد فوت کرده‌اند که با توجه به آمار سال گذشته با رشد ۶.۲ درصدی رشد داشته است که از بین آن ها، ۳۴۳ نفر زن و ۲ هزار و ۸۴۷ نفر نیز مرد بوده‌اند. همچنین یک هزارو ۸۸۲ نفر از این تعداد به دلیل مسمومیت حاد با مواد فوت کرده‌اند که باید درباره سو مصرف مواد به مصرف‌کنندگان اطلاع‌رسانی کنیم.

رشد ۶٫۲ درصدی تلفات سوءمصرف مواد مخدر در سال گذشته

در سال گذشته از کل تلفات مواد مخدر در کشور دو هزار و ۸۴۷ نفر مرد و ۳۴۳ نفر زن بودند، این در حالی است که تعداد مردان فوت شده بر اثر سوء مصرف مواد در سال قبل از آن دو هزار و ۶۷۶ و تعداد زنان ۳۲۷ نفر بود.

در این مدت استان های تهران با ۷۷۵،‌ فارس با ۲۵۴ و خراسان رضوی با ۲۴۱ نفر بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با نه، ایلام با ۱۰ و بوشهر با ۱۷ نفر کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشته اند.

هشدار افزایش مرگ و میر به دلیل مصرف مواد روان گردان‌ها

پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با هشدار افزایش مرگ و میر به دلیل مصرف مواد روان گردان‌ها گفت: در زمینه استفاده از روان گردان و مرگ و میر مصرف‌کننده گان با رشد ۸ و ۶۶ دهم درصدی رو به رو بوده‌ایم که این رشد زنگ خطر استفاده از این مواد را به صدا درآورده است و جا دارد درباره سو مصرف این مواد به ویژه در میان جوانان اطلاع‌رسانی‌ های ویژه انجام شود.

سازمان پزشکی قانونی کشور نیز اعلام کرد در سال گذشته بیشترین متوفیات سوءمصرف مواد مخدر بر اثر مسمومیت حاد جان خود را از دست داده‌اند که تعداد این افراد یک‌هزار و ۸۸۲ نفر ثبت شده است، در این مدت ۸۵۱ نفر نیز به دلیل عوارض مصرف طولانی مدت و ۴۵۷ نفر نیز به دلیل مصرف روانگردان ها جان باختهاند. در سال ۱۳۹۵ بیشترین آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر با ۳۱۸ فوتی در اسفند ماه و کمترین آن با ۲۱۵ نفر در فروردین ماه گزارش شده است.

رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام

آمار ارائه شده از معتادان درست نیست

سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: ستاد مبارزه با موادمخدر با سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۳۹۵ طرح سرشماری معتادان کشور (شیوع شناسی اعتیاد) را به اجرا گذاشت که این موضوع مورد اعتراض و انتقاد قرار گرفت. پنهان کاری مبنی بر نبود فرزند معتاد با وجود اینکه فرزند یا فرزندان معتاد ممکن است در خانواده وجود داشته باشد نشان می‌دهد که آمارهای اعلامی از شیوع شناسی، نمیتواند خیلی دقیق باشد و نتیجه این طرح از نظر من اشکال دارد.

صفاتیان در ادامه تاکید میکند که عدد ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد که اخیرا اعلام شده است، عدد صحیحی نیست و باید به این رقم معتاد در کشور ۲۰ تا ۳۰ درصد دیگر نیز اضافه کرد. تا پیش از این، آمار معتادان در کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار تن اعلام می شد. این شمار معتاد از رده سنی ۱۵ تا ۶۴ سال با جمعیتی بالغ بر ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بدست آمده بود؛ به عبارت دیگر ۶ / ۲ درصد این جمعیت معتاد بودند.

وی خاطرنشان می کند: در سال ۹۰ ، ۷۵ میلیون جمعیت داشتیم که ۵۲ میلیون و ۵۰ هزار تن از این شمار در رده سنی ۱۵ تا ۶۴ سال قرار داشتند. جمعیت کشور براساس سرشماری سال ۹۵ ، حدود ۸۰ میلیون نفر اعلام شد که ۵۶ میلیون تن از این شمار را ۱۵ تا ۶۴ ساله ها تشکیل می دادند و ۳ / ۵ درصد از رده سنی یاد شده – ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار تن – معتاد، اعلام شد.

صفاتیان ادامه داد: به جمعیت کشور از سال ۹۰ تا ۹۵ حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن اضافه شده است؛ یعنی ما تقریبا نزدیک پنج درصد، رشد جمعیت داشته ایم اما تعداد معتادان در این پنج سال از یک میلیون و ۳۲۵ هزار به ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار تن رسیده است و ۱۰۰ درصد رشد دارد؛ این در حالی است زمانی می توان آمار معتادان در کشور را متناسب با رشد جمعیت اعلام کنیم که آمار نیز پنج تا ۱۰ درصد افزایش یابد.

وی اضافه می کند: برای برنامه ریزی دقیق در زمینه معتادان در حوزه مدیریت و برنامه ها در سطح کلان کشور مشکل وجود دارد چون حتی از نظر بعد خانوار نسبت به تعداد معتادان در کشور، نزدیک به ۱۰ میلیون تن از هموطنان به گونه ای با مواد مخدر درگیر هستند.

در واقع باید گفت اعتیاد بزرگترین آسیب اجتماعی کشور است و به همین منظور دولت باید در بحث آسیب های اجتماعی به حوزه اعتیاد نگاه تخصصی تر و ویژه تری داشته باشد چون اعتیاد، مادر سایر آسیب های اجتماعی است.

استراتژی کاهش تقاضای مواد مخدر در جامعه رویکردی موثر در مبارزه با اعتیاد

در کشورمان مبارزه با پدیده شوم اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در قالب یک استراتژی مشتمل بر دو رویکرد کاهش عرضه و کاهش تقاضای مواد مخدر تبیین و عملیاتی گشته است.اقداماتی که در راستای کاهش عرضه مواد مخدر صورت میگیرد شامل مبارزه با کشت، تولید، توزیع و خرید و فروش آن است و ماهیت انتظامی دارد. همچنین اقداماتی که به منظور کاهش تقاضای مواد مخدر صورت می گیرد شامل ایجاد برنامه های آموزشی و آگاه سازی بوده و ماهیت اجتماعی و فرهنگی دارد.

در واقع پیشگیری بهترین راه مبارزه با مصرف، عرضه و توزیع انواع مواد مخدر است.با استناد به نظر کارشناسان در حوزه مبارزه با مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه شامل پیشگیری دین محور، قانون محور و اجتماع محور است که هر کدام از این راهبردها تاثیراتی در پیشگیری از مواد مخدر و جرائم ناشی از آن دارد.

 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
 • آتنا اصلانی دختر پارس آبادی قربانی بیماری پدوفیلی چند هفته پیش گم شدن آتنا اصلانی دختر ۷سا…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
 • آتنا اصلانی دختر پارس آبادی قربانی بیماری پدوفیلی چند هفته پیش گم شدن آتنا اصلانی دختر ۷سا…
مطالب بیشتر از این نویسنده هوشنگ نیوز
بارگذاری بیشتر در جامعه و فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

جامعه در ورطه خیانت

جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…