چرا طلاق

0 ثانیه خوانده شده
0
0
1,811

img_20151023_191400چرا طلاق

نگاهی کوتاه به آمار ثبت طلاق و ازدواج، مراجعه برای طلاق به محاکم و به سرانجام نرسیدن بعضی از تقاضاها به دلایل مختلف در کشور و در سال‌های اخیر روند رو به افزایش میزان طلاق و تقاضا برای طلاق را نشان می‌دهد، ثبت طلاق در هر ۶۰ دقیقه نزدیک به ۱۹ مورد در نتیجه مسائل و مشکلات اجتماعی و تبعات آن هشدار دهنده است.

در کنار مسایلی چون فقر، بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر و مسایل جنسی یکی از دلایل اصلی طلاق در میان خانواده های ایرانی، نداشتن شناخت مناسب زن و شوهر نسبت به یکدیگر پیش از ازدواج و جابجایی مقوله سن انتخاب با سن ازدواج است. بطور معمول بویژه در مناطقی که مردم دور از نقاط مرکزی کشور زندگی می کنند خانوادها، دختران و پسران جوان نسبت به خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری شریک آینده زندگی‌ خودشان آگاهی ندارند.

نظر به جمعیت جوان ایران آمار افزایش طلاق در کشور نگران‌کننده است و نشان می‌دهد اساس و بنیان خانواده در سال‌های اخیر با مهندسی اردوگاه نظام سلطه از طریق ماهواره، اینترنت، عدم توجه جدی به این مقوله از سوی دولت ها و مراجع زیربط و… دچار مشکل جدی شده است. براساس آمار ثبت احوال کشور در سال ۹۴ در کل کشور ۶۸۵ هزار ۳۵۲ ازدواج و ۱۶۳ هزار ۷۶۵ طلاق به ثبت رسیده به عبارتی دیگر در مقابل هر ۴٫۲ ازدواج یک طلاق در کشور ثبت شده این آمارها نشان می‌دهد که روزانه حدود ۵۰۰ طلاق و ساعتی ۱۹ طلاق در کشور رخ داده است.

سونامی، زلزله و پس لرزهای طلاق زمانی بیشتر آشکار می شود که با دقت بیشتر آمار طلاق بعضی از نقاط کشور را مرور نماییم در سال گذشته و در استان فارس ۴۱ هزار و ۷۶۲ ازدواج ثبت شده و ۷ هزار ۷۲۶ زوج نیز از یکدیگر طلاق گرفته‌اند به عبارتی دیگر در مقابل هر ۵٫۴ ازدواج یک طلاق صورت گرفته است. یعنی روزانه ۲۱ مهر طلاق بر شناسنامه زوج های استان فارس حک شده است.

بررسی میدانی گواه این مطلب است که با بوجود موانع مختلف قانوني و مسائلی مانند مهريه های چند صد میلیونی، اجرت المثل، نفقه و حضانت فرزندان مشترک مردان کمتر و با احتیاط بیشتری برای طلاق و متارکه پیش قدم می شوند در عوض با بی میلی و ایجاد محیطی خالی از امنیت روحی و روانی براي زن بنحوی عمل ميكنند تا زنان برای طلاق پيش قدم شوند.

در چنین شرایطی زوج های جوان بهترين راه خاتمه دادن به زندگی مشقت بار خودشان را طلاق دانسته و روانه دادگاه های خانواده می شوند، یکی دیگر از دلایل طلاق در جامعه‌ و در میان زوج های جوان کمبود تفاهم و عدم توانایی آنان در گفتگوهای متقابل است. در بررسی میدانی بالاخص در شهرهای کوچک بطور میانگین از هر ۱۰ زوج، ۳ زوج توانایی گفت‌ وگو و برقراری ارتباط به شیوه مناسب را دارند. در حالی که باید به این مسئله توجه و دقت ویژه ای داشت که وقتی نتوانیم با گفت‌ وگو به حل مسئله‌ای بپردازیم، مشکلات و تبعات بیشتر و زیادتری ایجاد خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل طلاق و جدایی در جامعه و در میان زوج های جوان دخالت هایی است که از ناحیه اطرافیان و بیشتر از طرف خانواده ها بوجود می آید در کمال ناباوری و متاسفانه بسیاری از زوج های جوان میدان و اجازه این امر را بعلت وابستگی به خانوادهایشان داده اند.

هوشنگ حمزه نژاد

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • معتادان آمار هم ندارند

  معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
مطالب بیشتر از این نویسنده هوشنگ نیوز
 • زنده باد ایران بزرگ

      زنده باد ایران بزرگ دیشب (شب گذشته) مادرم فلک ناز پس از مدتها سفر به باغ بهش…
 • آخر جاده

  آخر جاده حکایت و مواضع این روزهای بعضی اشخاص را نسبت به ولایت مطلقه فقیه و انتخابات پیش رو…
 • عقبه تئوریک

  عقبه تئوریک عقبه تئوریک تکفیرهای داعش بر گرفته از تفکر شیطان در مقابل دین و رحمانیت اسلام …
بارگذاری بیشتر در سخن سردبیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

معتادان آمار هم ندارند

معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…