خانه بین الملل احتمال آزادی موصل بدون جنگی سخت

احتمال آزادی موصل بدون جنگی سخت

0 ثانیه خوانده شده
0
0
669

13941020000452_PhotoA

احتمال آزادی موصل بدون جنگی سخت

نماینده حزب فضیلت عراق در تهران در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد
احتمال آزادی موصل بدون جنگی سخت/ داعش با کمک برخی کشورهای منطقه عراق را اشغال کرد
نماینده حزب فضیلت عراق در ایران گفت: اگر فلوجه پس گرفته شود، ممکن است داعش موصل را حتی بدون جنگ ترک کرده و به سمت سوریه و رقه برود.
خبرگزاری فارس: احتمال آزادی موصل بدون جنگی سخت/ داعش با کمک برخی کشورهای منطقه عراق را اشغال کرد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «علی الازیر جاوی» رئیس دفتر حزب فضیلت عراق در تهران با حضور در خبرگزاری و دیدار و گفت‌وگو با مدیران و خبرنگاران به سوالات مطرح شده درباره تحولات اخیر این کشور پاسخ داد.

* داعش با کمک برخی کشورهای منطقه عراق را اشغال کرد

وی در خصوص آخرین پیشرفت‌های میدانی نیروهای عراقی در مقابله با داعش گفت: اتفاقات مهمی در عراق طی چند وقت گذشته رخ داده و پیروزی‌های بزرگ نظامی برای ما رقم خورده است. پس از آنکه داعش طی یک هجوم بزرگ بخش زیادی از عراق و سوریه را اشغال کرد که با همکاری برخی کشورهای مشخص انجام گرفت، امروز شاهد هستیم که پیروزی‌های بزرگی به دست نیروهای دولتی و مردمی رقم خورده است. استان صلاح‌الدین به طور کامل آزاد شده، بخش‌های زیادی از استان انبار آزاد شده و نیروهای دولتی و مردمی به سمت شرق و شمال رمادی در حرکتند.

* احتمالاً موصل بدون جنگی سخت آزاد خواهد شد

رئیس دفتر حزب فضیلت عراق با بیان اینکه در شمال رمادی مناطق راهبردی وجود دارد که نقش بزرگی در جنگ موصل خواهد داشت، اظهار داشت: در شرق رمادی نیز شهر فلوجه قرار دارد که برای داعش از رمادی نیز مهم‌تر است. داعش پیش از حضور گسترده در عراق و سوریه، در فلوجه حضور داشت و بر همین مبنا جنگ در این منطقه مهم و بسیار سخت خواهد بود. فلوجه از همه طرف محاصره شده و نیروهای دولتی و حشد شعبی (بسیج مردمی) آن را محاصره کرده‌اند. از شرق منطقه گرمه تحت اختیار نیروهای عراقی است و در قسمت غرب نیز نیروهای مبارزه با تروریسم حضور دارند.

الازیر ادامه داد: اگر فلوجه پس گرفته شود، ممکن است که داعش موصل را حتی بدون جنگ ترک و فرار کند و به سمت سوریه و رقه برود.

وی در این خصوص که بین جنگ در رمادی و فلوجه اختلافاتی بین نیروهای حشد شعبی و نیروهای دولتی به وجود آمده بود، نیز گفت: پیش از جنگ رمادی یک نظر مبنی بود بر اینکه اول فلوجه آزاد شود بعد سراغ رمادی برویم و نظر دیگر این بود که اول رمادی آزاد شود، چرا که رمادی مرکز استان انبار است و زمانی که مرکز یک استان به دست نیروهای دولتی افتاد، از نظر روانی تأثیر بزرگی بر روحیه نیروهای خودی و نیز تروریست‌های داعش خواهد گذاشت و اگر مرکز تصرف شود اطراف مرکز دچار اختلال شده و سریعتر سقوط می‌کند، اما نظر اول بر این اعتقاد بود که اگر به سمت فلوجه برویم و آن را تصرف کنیم، رمادی خود به خود سقوط خواهد کرد، بر همین مبنا حشد شعبی به سمت فلوجه حرکت و آن را محاصره کرد.

* با آزادی رمادی هیمنه داعش فروپاشید

این کارشناس عراقی با اشاره به اینکه ائتلاف بین‌المللی و آمریکا که نیروهای مستشاری‌اش در پایگاه عین الاسد است در ماجرای آزادسازی رمادی از طریق بمباران این مناطق به نیروهای دولتی عراق کمک کردند، اظهار داشت: بر همین مبنا حکومت عراق تصمیم گرفت موقتاً جنگ فلوجه را متوقف کند و متوجه رمادی شود. البته آزادی هر منطقه به طور کلی امری مطلوب است و هدف هر طرف اعم از حشد شعبی و نیروهای دولتی، پیروزی در جنگ علیه داعش است. امروز اتفاق بزرگی رخ داده که آزادی رمادی است و اتفاق بزرگتری به وقوع پیوسته و آن فروپاشی هیمنه داعش می‌باشد.

الازیر با ذکر این نکته که دلاورمردی مردم عراق در جنگ زبانزد است، افزود: امروز این مردم برای وطنشان در قالب ارتش و نیروهای مردمی می‌جنگند، اما فرقی که بین آنها وجود دارد این است که حشد شعبی برای دفاع از سرزمین در مقابل داعش شکل گرفت و نیروهای مخلصی هستند که در پی فتوای مرجعیت جمع شدند و نیروهای دولتی وظیفه ذاتی خود را انجام می‌دهند.

وی ماجرای سقوط موصل را حاصل یک توطئه خواند و یادآور شد: نیروهای عراقی در این توطئه مجبور به ترک موصل شدند و عملا جنگی در کار نبود.

رئیس دفتر حزب فضیلت در پاسخ به سوالی در خصوص شرط آمریکا برای عدم حضور حشد شعبی در رمادی نیز گفت: این درخواست به صورت رسمی از سوی آمریکایی‌ها مطرح نشده است، اما رمادی با سایر استان‌های تحت اشغال داعش نظیر صلاح‌الدین تفاوت‌هایی داشت. در مناطق دیگر، مردم شهرهای خود را ترک کرده بودند اما در رمادی عشایر مسلح حضور دارند و به همراه نیروهای دولتی با داعش می‌جنگند. اگر نیروهای حشد شعبی نیز حضور داشتند، بسیار بهتر بود؛ اما الان برای نیروهای دولتی نیز یک تجربه است تا برخی ضعف‌های خود را بهتر بشناسند.

* حشد شعبی و پیشمرگه نیز در عملیات موصل حضور خواهند داشت

الازیر در خصوص زمان آزادسازی موصل نیز گفت: عملیات موصل در راه است، اما برخی تحولات و اتفاقات سیاسی و منطقه‌ای زمان دقیق‌ آن را با مانع روبرو کرده است. حضور ترکیه و کردها در تحولات شمال تأثیرگذار است. برخی مناطق استراتژیک در کمک رسانی به داعش در موصل وجود دارد که اول باید بر آنها مسلط شویم و پس از آن به سمت موصل حرکت کنیم. در عملیات موصل نیروهای حشد شعبی، پیشمرگه و سایر نیروهای عراقی حضور خواهند داشت. البته اعتقاد شخصی من این است که در موصل جنگ سختی نخواهیم داشت و داعش به سمت سوریه فرار خواهد کرد.

وی افزود: در عملیات موصل نیروهای عراقی کافی هستند و نیازی به حضور نیروی خارجی نیست. کمک‌هایی هست و ما قدردان کمک‌های مستشاری جمهوری اسلامی به حشد شعبی و نیروهای دولتی هستیم که این حضور مستشاری به درخواست دولت مرکزی عراق انجام شد.

* خون مشترک ایرانی و عراقی در مبارزه علیه خوارج در خاک عراق به زمین ریخته شد

این کارشناس عراقی خاطرنشان کرد: ما (ایران و عراق) یک دشمن مشترک داریم و بر همین مبنا در یک صف و جبهه واحد علیه داعش می‌جنگیم و خون‌های ما در این خاک و این راه بر زمین ریخته شده است. چند روز پیش اولین سالگرد شهادت شهید تقوی را گرامی داشتیم که در سامرا به شهادت رسید و همین سندی است مبنی بر حضور دو کشور در جبهه واحد علیه تروریسم.

به گفته وی خون ایرانی و عراقی در راه مبارزه با داعش و خوارج به زمین ریخته شده است.

* تلاش ترکیه برای استمرار حضور خود در موصل

الازیر در خصوص حضور ترکیه در عملیات موصل و نفوذ در عراق پس از آن نیز گفت: ترکیه حضور داعش و تروریست‌ها را در عراق و سوریه آسان کرده و از این جهت همسو با داعش عمل کرده اما تلاش می‌کند در آینده موصل حضور پیدا کند و این هدف را از طریق حمایت از گروه‌های همسو با خود نظیر «نجیفی‌ها» دنبال می‌کند.

* اتحادیه عرب به دلیل همکاری خوب برخی کشورها با ترکیه، موضع سختی در مقابل آن اتخاذ نکرد

وی همچنین درباره ترک شمال موصل توسط ترک‌ها نیز گفت: آنها هنوز نرفته‌اند. تعدادشان ثابت نیست، اما همه خارج نشده‌اند و این موضع حکومت عراق ثابت است که آنها باید خارج شوند. در منشور اتحادیه عرب ذکر شده که اگر یکی از کشورهای عضو، تحت تعرض یک کشور دیگر قرار بگیرد، باید موضع واحدی علیه کشور متجاوز اتخاذ شود، اما آنها فقط محکوم کردند و این موضع خوبی نبود. قطر، عربستان و سایر کشورهایی که با ترکیه رابطه نزدیکی دارند، فقط به صدور بیانیه اکتفا کردند.

* اشتباه اردوغان در ماجرای جنگنده روس هزینه‌های زیادی متوجه ترکیه کرد

نماینده حزب فضیلت در ایران با بیان اینکه رجب طیب اردوغان از اخوان حمایت می‌کند در حالی که این‌ها (داعشی‌ها) اخوانی نیستند بلکه گروه‌های تروریستی تکفیری هستند و اردوغان باید این مسئله را بداند، گفت: در ماجرای سقوط جنگنده روسی که در حمایت از تروریست‌ها و تکفیری‌ها انجام شد، اگر ترکیه خسارت پرداخت می‌کرد ماجرا تمام می‌شد، اما اکنون خسارت‌ها بسیار بیشتر شده است. امروز ترکیه علاوه بر هزینه خسارت جنگنده و خلبان، باید هزینه عدم صادرات گاز، نرفتن گردشگران روس و هزینه‌های دیگر سیاسی و اقتصادی را نیز باید متحمل شود.

الازیر درباره اینکه ترکیه گفته فقط مستشار به عراق فرستاده است نیز اظهار داشت: حکومت عراق اعلام کرده که هیچ مداخله خارجی نظامی را نمی‌پذیرد، اما پس از سقوط موصل از ترکیه خواست که نیروهای مستشاری به شمال عراق اعزام کند. این نیروها در منطقه اقلیم کردستان حضور داشتند، اما امروز بعد از اتفاقات زیادی که رخ داده و نزدیک شدن به آزادی موصل، ترکیه به فکر اعزام نیروی نظامی خود برای حمایت از مستشارانش افتاده است.

وی در خصوص اصلاحات سیاسی عبادی و نتایج آن نیز گفت: اصلاحات شامل کاستن از تعداد وزرا و کم کردن حقوق مسئولان دولتی بود. کسانی که در شهرهای مختلف تظاهرات کردند، مطالبات زیادی دارند که هنوز حاصل نشده، زیرا تحقق آنها زمانبر است، اما خواسته‌های اساسی را می‌توان زودتر ساماندهی کرد که از جمله آنها تصویب قوانین معطل مانده و نیز تعدیل کردن برخی قوانین است.

* بحران واقعی عراق در شرایط کنونی بحران مالی است

این کارشناس عراقی با بیان اینکه دولت عراق باید بودجه کمتری را صرف کمک‌های نقدی و غیرنقدی به مردم کند، افزود: عراق اکنون در بحران مالی است و حکومت باید این کمک‌ها را به نوعی کاهش دهد که به شهروندان آسیب جدی وارد نشود. بحران واقعی در عراق کنونی، بحران مالی است. اصلاحات سیاسی در نحوه اداره کشور نیز لازم است و بهتر است استان‌ها و مناطق تا حدودی برای تصمیم‌گیری آزادتر باشند، چرا که معمولاً وزرا درگیر امور زیادی هستند و کمتر به استان‌ها توجه می‌کنند.

الازیر همچنین در خصوص حزب فضیلت و جایگاه آن در عراق نیز گفت: این حزب تنها حزبی است که در راستای اهداف مرجعیت حرکت می‌کند. شیخ یعقوبی رهبر معنوی این حزب است و حزب در مسیر مرجعیت و ولایت فقیه قرار دارد. در انتخابات نیز علی‌رغم بودجه محدود توانستیم ۶ کرسی مجلس را به دست آوریم و وزارت دادگستری را نیز در اختیار بگیریم.

وی با بیان اینکه این حزب در اولین دوره تشکیل مجلس و دولت (نخست‌وزیری ابراهیم جعفری) توانست ۱۵ کرسی داشته باشد و ۲ وزارتخانه نفت و گردشگری را نیز به دست آورد، اظهار داشت: در دوره دوم ۱۵ کرسی مجلس را کسب کردیم، اما در دولت حضوری نداشتیم.

* به دنبال قانون اساسی بر مبنای فقه جعفری هستیم

نماینده حزب فضلیت در ایران با اشاره به اینکه این حزب با حضور نماینده خود در وزارت دادگستری فعالیت‌های زیادی برای مردم عراق انجام داده است، افزود: چه در دوره گذشته و چه در دوره کنونی که حیدر زاملی وزیر دادگستری است، فعالیت‌ها و پیشرفت‌های زیادی در این بخش حاصل شده است. در دوره گذشته که آقای شمری وزیر دادگستری بود، فقه جعفری را برای قانون اساسی عراق پیشنهاد داد، زیرا عراق تنها کشور شیعه عربی در منطقه است که قانون آن براساس فقه جعفری نیست، در حالی که در کویت، لبنان و حتی عربستان نیز از این قانون استفاده می‌شود.

الازیر ادامه داد: وزیر دادگستری ما شخصاً به قم و نجف رفته و در این باره صحبت کرد تا این قانون بر مبنای فقه جعفری شود، اما تا به حال محقق نشده است. در پارلمان عراق تصویب کردند که یک کمیته مرجعیت تشکیل شود و این کمیته به تدوین قوانین جزایی عراق نظارت کند و به آن رأی دهد و پس از آن به مجلس برود که در حال حاضر مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.

وی در پایان با اشاره به توطئه‌ها علیه منطقه و به ویژه کشورهای اسلامی گفت: آنها یک دهه است که جنگ هوشمند را در پیش گرفته‌اند که عبارت است از جنگ نیابتی در منطقه و ما نیز باید با این نقشه به شکل هوشمندانه‌ای عمل کنیم و ملت‌های منطقه را نسبت به این توطئه‌ها آگاه سازیم و خنثی سازی این توطئه‌ها هدف حزب فضیلت در سیاست خارجی است.

 • معتادان آمار هم ندارند

  معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • معتادان آمار هم ندارند

  معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
مطالب بیشتر از این نویسنده هوشنگ نیوز
بارگذاری بیشتر در بین الملل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

معتادان آمار هم ندارند

معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…