خانه تاریخ و دفاع مقدس ۱۳ سرلشکر ايراني را بشناسید+تصاویر

۱۳ سرلشکر ايراني را بشناسید+تصاویر

1 ثانیه خوانده شده
2
0
2,653

images

۱۳ سرلشکر ايراني را بشناسید+تصاویر

خبرگزاری میزان-هفته دفاع مقدس بهانه اي شد تا نگاهي گذرا به فرماندهان داراي درجه سرلشکري در کشورمان بياندازيم؛ فرماندهاني که داراي بالاترين سوابق رشادت و شجاعت در دوران دفاع مقدس و پس از آنرا در کارنامه خود دارند.
خبرگزاری میزان-گروه سیاسی: هفته دفاع مقدس بهانه اي شد تا نگاهي گذرا به فرماندهان داراي درجه سرلشکري در کشورمان بياندازيم؛ فرماندهاني که داراي بالاترين سوابق رشادت و شجاعت در دوران دفاع مقدس و پس از آنرا در کارنامه خود دارند.

سرلشکر بسيجي سيد حسن فيروزآبادي

سرلشکر بسيجي سيد حسن فيروزآبادي همواره با آن لباس خاکي و چفيه بر دوش شناخته مي شود. او به عنوان رييس ستاد کل نيروهاي مسلح کشورمان مسئوليت مهمي را بر عهده داشته و از جمله مديران ارشد و محبوب در نيروهاي مسلح است.
وي از سال ۶۸ عهده دار اين مسئوليت بسيار مهم و تاثيرگذار است و در عين حال، در دانشگاه عالي دفاع ملي نيز به فعاليت مي پردازد.

136642_236

سرلشکر غلامعلي رشيد

سرلشکر غلامعلي رشيد از فرماندهان ارشد سپاه در دوران دفاع مقدس به شمار مي رود که تحليل هاي جامع و عميق وي در طي سالهاي اخير در موضوعات مختلف همچون جنگ تحميلي، نبردهاي حزب الله لبنان، جنگ هاي منطقه و چشم انداز آينده همواره مورد توجه کارشناسان بوده است.
وي مسئوليتهايي چون فرماندهي قرارگاه فتح در عمليات بيت المقدس و مسئول عمليات قرارگاه مرکزي سپاه را پيش از حضور در ستادکل نيروهاي مسلح تجربه کرده است.
سرلشکر رشيد پيش از انتصاب به عنوان جانشين رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح ، معاون اطلاعات و عمليات ستاد کل نيروهاي مسلح بود.

136666_807

سرلشکر محمدعلي جعفري

سرلشکر محمد علي جعفري معروف به “عزيز” پس از انتصاب به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران، به درجه سرلشکري نائل شد. وي در دوران دفاع مقدس از فرماندهان مهم سپاه و عنصري مبتکر در عملياتهاي نامتقارن بود که پس از دفاع مقدس، چند سال فرمانده نيروي زميني سپاه، سپس رييس مرکز راهبردي سپاه و پس از آن فرمانده کل سپاه شد.
سرلشکر جعفري در دوران حضور در مسئوليت اخير نيز تحول اساسي در سپاه پاسداران به وجود آورد و ضمن تشکيل سپاههاي استاني، نيروي هوايي و دريايي را نيز ارتقاء داد.

136644_335

سرلشکر عطا الله صالحي

سرلشکر عطاء الله صالحي از جمله فرماندهان دلاور ارتش در دوران جنگ تحميلي است که در سال ۸۴ به سمت فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب شد.
تشکيل نيروي مستقل پدافندي با مسئوليت ارتش و نيز ساخت تجهيزات مدرن دفاعي همچون جنگنده صاعقه، ناوشکن جماران، انواع زيردريايي و تانک از جمله نقاط درخشان مسئوليت سرلشکر صالحي است. تدوين طرح هاي راهبردي چون حضور شناورهاي ايراني در خليج عدن و درياي مديترانه از جمله مصاديق نگاه راهبردي اين فرمانده ارشد نيروهاي مسلح است.

136683_484

دريابان علي شمخاني

دريابان علي شمخاني فرمانده اي که هم مسئول نيروي دريايي ارتش بوده و هم سپاه. تنها سرلشکر نيروي دريايي کشورمان اکنون دبیر شورایعالی امنیت ملی است.
وي به علت حضور موثر و آينده نگر در ۸ سال دوران وزارت دفاع، نقش مهمي در ارتقاء توان بازدارندگي نيروهاي مسلح داشته است.

136684_813

سرلشکر سيد يحيي صفوي

سرلشکر سيد يحيي صفوي معروف به “رحيم” نيزاز فرماندهان ارشد سپاه در دوران جنگ تحميلي است که مسئوليتهاي مهمي چون فرماندهي نيروي زميني و اطلاعات و عمليات کل سپاه را در ان زمان عهده دار بوده است.
وي پس از دفاع مقدس، جانشين سردار محسن رضايي فرمانده کل سپاه شد و در سال ۱۳۷۶ به جاي وي، به فرماندهي کل سپاه منصوب گرديد.
در دوران فرماندهي سرلشکر صفوي، سپاه پاسداران به يک نيروي مهم دفاعي در منطقه تبديل شد و در ابعاد مختلف اطلاعاتي و عملياتي نيز رشد چشمگيري داشت. به همين دليل فرمانده معظم کل قوا، وي را به سمت دستيار خود در نيروهاي مسلح منصوب کردند.

136667_886

سرلشکر مصطفي ايزدي

سرلشکر مصطفي ايزدي سال ها فرمانده نيروي زميني سپاه بوده و جزء فرماندهان تاثيرگذار در دفاع مقدس محسوب مي شود.
وي پس از حضور در ستادکل نيروهاي مسلح، مسئوليت مهمي را بر عهده داشته و در سالهاي اخير به درجه سرلشکري نائل شده است.

136661_228

سرلشکر محمد باقري

سرلشکر محمد باقري برادر شهيد گرانقدر حسن باقري (غلامحسين افشردي) است که اولين مسئول اطلاعات و عمليات سپاه بوده است.
وي نيز از تبحر بالايي در امور اطلاعاتي و عملياتي برخوردار بوده و اکنون نيز در همين مسئوليت در ستادکل نيروهاي مسلح فعاليت مي کند. باقري همزمان با ايزدي به درجه سرلشکري مفتخر شده است.

136681_864

سرلشکر علي شهبازي

سرلشکر علي شهبازي نيز در دفاع مقدس کارنامه درخشاني داشته و در دوران حضور در فرماندهي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز عامل تحولات مهمي بوده است.

????? ??????? ????

سرلشکر محمد سليمي

سرلشکر محمد سليمي پس از شهبازي به فرماندهي کل ارتش منصوب شد.
ارتش جمهوري اسلامي ايران در دوران فرماندهي وي، شاهد نوآوري ها و ارتقاء شاخص ها بوده است.

136683_484

سرلشکر محسن رضايي

سرلشکر محسن رضايي از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۶ فرمانده کل سپاه بوده و نقش مهمي در هدايت نيروهاي مسلح کشورمان در دفاع مقدس بر عهده داشته است.
وي ترجيح داد در سال ۷۶ وارد فعاليتهاي غيرنظامي شود و به همين خاطر به مجمع تشخيص مصلحت نظام رفت.
رضايي هنوز هم در جلسات و نشست هاي فرماندهان عالي رتبه نيروهاي مسلح با رهبر انقلاب حضور فعال دارد و عضو ثابت جلسات پيشکسوتان دفاع مقدس است.

????? ???????????? ????????? ??????? ???? ????

سرلشکر حسين حسني سعدي

سرلشکر حسين حسني سعدي قبلا فرمانده نيروي زميني ارتش بوده است.
سابقه درخشان او در دفاع مقدس قابل توجه است. او از جمله مديران موثر در پيشرفت نيروهاي مسلح است که در جايگاه حساس خود، عهده دار اجراي طرح هاي مهمي بوده است.

136680_644سرلشکر قاسم سليماني

سرلشکر قاسم سليماني از باسابقه ترين فرماندهان سپاه پاسداران است که پيش از فرماندهي نيروي قدس سپاه، فرمانده لشکر ۴۱ ثار الله کرمان بوده است. وي جديدترين فرمانده نيروهاي مسلح است که از سوي فرمانده معظم کل قوا به درجه سرلشکري نائل شده است.
در بخشي از حکم سرلشکري سردار سليماني که مشرق براي اولين بار آنرا منتشر مي کند، از سوي رهبر معظم انقلاب نوشته شده است: « سردار قاسم سليماني کسي است که خود بارها در جبهه به شهادت رسيده و شهيد زنده انقلاب است.»

136664_847

 • معتادان آمار هم ندارند

  معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • معتادان آمار هم ندارند

  معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…
 • جامعه در ورطه خیانت

  جامعه در ورطه خیانت جامعه در ورطه خیانت/لازمه نگرش متفاوت بر تغییر سبک زندگی این روز‌ها یک…
 • ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی

  ۱۰ خاصیت آبغوره در طب سنتی اکنون فصل غوره و آبگیری آن است. ما نیز تصمیم گرفتیم در این بخش …
مطالب بیشتر از این نویسنده هوشنگ نیوز
بارگذاری بیشتر در تاریخ و دفاع مقدس

2 دیدگاه ها

 1. احمد

  مهر ۹, ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  كاش اسامي و درجات و استعداد اين عزيزان را انتشار نمي داديد گرچه سازمانهاي اطلاعاتي دشمن از ما شناخت بهتري از ايشان و ديگر مسئولين ما دارد ولي باز احتياط شرط لازم است

  پاسخ دادن

  • هوشنگ نیوز

   مهر ۱۰, ۱۳۹۴ در ۵:۳۳ ق.ظ

   با سلام
   بزرگوار ممنون از تذکر جناب عالی و اظهار نظرتان. بلاشک در آینده از حسن توجه و نظرات جناب عالی کمال استفاده را خواهیم نمود.
   سردبیر

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

معتادان آمار هم ندارند

معتادان آمار هم ندارند در هفته سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، سخنگوی ستاد اعلام کرد که…